На големата сцена на Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов“-Џинот“ вечерва од 20 часот премиерно ќе биде изведена претставата „Одам на лов“ со поднаслов ...
сите 5 | | | веќе видена

Комедијата „39 степеница“ на загрепскиот Градски театар „Комедија“ победи на годинешното издание на Меѓународниот фестивал на комедијата „Гола месечина“, кој ...
сите 5 | | | веќе видена

Академскиот ликовен уметник Зоран Арсовски – Бабата денеска ќе ја реализира својата самостојна изложба во „Големата уметничка галерија во домот” во Књажевац, ...
сите 2 | | | веќе видена

По вообичаеното седум годишно потполно игнорирање од Министерството за култура, „Прилеп џез викенд“ за своето осмо издание не доби ниту денар, ниту некакво ...
| | веќе видена

Пред присутните гости, меѓу кои и градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски, министерот Исмаили истакна дека Куманово – градот на културата за 2019 ...
| | веќе видена