Националната установа центар за култура „Трајко Прокопиев“ – Куманово, во соработка со Националната установа центар за култура „Антон Панов“ – Струмица, ја ...
сите 5 | | | веќе видена

Владата на денешната 107-ма редовна седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за финансирање на единиците на ...
сите 14 | | | веќе видена

Десет ученици и еден вработен од повеќе основни и средни училишта во Куманово се позитивни на корона вирусот, информираат денеска од Секторот за образование ...
сите 41 | | | веќе видена

ГРЧКИТЕ МЕДИУМИ ПИШУВААТ ДЕКА БИЛ СПРЕЧЕН АТЕНТАТ НА ЗАЕВ Грчките тајни служби и Владата спречија обид за атентат врз лидерот на Северна Македонија, Зоран ...
| | веќе видена

ЌЕ СЕ КОНФИСКУВА ИМОТ АКО НЕМА ДОКАЗ ЗА ПОТЕКЛО Сите кои нема да можат да го докажат потеклото на имот во вредност над 30 илјади евра стекнат претходната ...
| | веќе видена

Актерите Емил Рубен и Борис Чоревски и сценографот Крсте С. Џидров се годинашни добитници на наградата за животно дело на 55. Македонски театарски Фестивал ...
сите 16 | | | веќе видена

Македонија има недостаток од специјалисти кои што може да водат тешки пациенти и е една од причините за високата смртност во земјава од Ковид, вели за ТВ 24 ...
сите 6 | | | веќе видена

Увидите завршија а сега се вештачат собраните материјални докази како и обемната документација за модуларната болница. Истраги водат и Јавното обвинителство и ...
| | веќе видена

Магистралниот гасовод кон Битола ќе биде завршен до крајот на годинава, најави министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, посочувајќи дека се прават ...
сите 2 | | | веќе видена

Со полна пареа се работи низ општините во земјата пред одржувањето на локалните избори закажани за 15 октомври и на очиглед на граѓаните се врши реконструкција ...
| | веќе видена

За денеска и утре синоптичарите најавуваат ветровито време со повремено засилен северен ветер. До сабота утринските температури ќе бидат многу ниски и на некои ...
сите 9 | | | веќе видена

Останува ризична состојбата со Ковид-19 во државата. Вчера беа регистрирани нови 557 случаи, а повторно најмногу активни има во главниот град. Активни се 12 ...
сите 9 | | | веќе видена

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.747 тестирања, а регистрирани се 491 нови случаи на Ковид-19: Скопје – ...
сите 221 | | | веќе видена

Агенцијата М-проспект во соработка со МКД.мк, во периодот од 20 до 28 август спроведе истражување со телефонска анкета на репрезентативен примерок од 1.039 ...
сите 2 | | | веќе видена

Повеќето општини во државата не работат доволно за да ги задоволат стандардите за отвореност. Просечната отвореност на општините годинава е 25 проценти, ...
сите 5 | | | веќе видена

Идните локални власти да покажат разбирање и грижа за занаетчиите, да им помогнат со мерки и субвенции, да го задржат еснафот во градовите. Занаетчиите се тие ...
сите 4 | | | веќе видена

next