Недостигот на обрасци за пасоши е стрес за многу македонски работници кои си обезбедиле работа во странство и треба да заминат надвор од државата. Овие денови ...
сите 2 | | | прочитана: 39320 | веќе видена

Од 21 јуни, па сѐ до денот на апсењето на обвинетиот за рекет Бојан Јовановски – Боки 13 и на осудениот за рекет Зоран Милевски на 15 јули 2019 година, ...
сите 5 | | | прочитана: 29679 | веќе видена

По изгласувањето на Законот за јавното обвинителство кој беше донесен незаконски со кршење на Деловникот и по распуштањето на Собранието, СДСМ ја почна ...
сите 3 | | | прочитана: 21420 | веќе видена

Во повеќе градови ширум македонија во текот на вчерашниот ден биле најдени лица кои поседувале дрога и психотропни супстанци. Ноќеска во 2 часот по полноќ ...
сите 7 | | | прочитана: 9014 | веќе видена

Вчера во 17.25 часот било пријавено дека на ул.„Доне Божинов“ во Куманово патничко возило „фолксваген шаран“, со австриски национални ознаки, управувано од ...
сите 14 | | | прочитана: 7130 | веќе видена

По минусните утрински температути, времето во текот не денов ќе биде сончево и релативно топло со слаб јужен ветер. Максималната температура ќе биде во ...
сите 36 | | | прочитана: 6765 | веќе видена

Со притисом врз јавната администрацијата од цела држава, СДСМ денеска ќе маршира во Скопје за правда. Партијата го има утврдено потребниот број на луѓе од ...
сите 2 | | | прочитана: 4357 | веќе видена

НОВА, во продолженија ги објавува записите на новинарката Менче Атанасова Точи, кои се дел од публикација „Македонија од Букурешт до Преспа – Сведоштва на едно ...
| | прочитана: 3218 | веќе видена

Хаос владее во министерството за внатрешни работи, се жалат членовите на независниот полициски синдикат. 89 полицајци по укинувањето на решенијата за ...
| | прочитана: 3034 | веќе видена

Кумановци, татко и син, по станови и куќи во градот краделе електрични предмети и бела техника, но и чевли. Полицијата сето ова што било украдено го открила во ...
сите 7 | | | прочитана: 2536 | веќе видена

Усвоена е одлуката за одобрување средства од Буџетот на Министерството за образование и наука за 2020 година, наменети за субвенционирање на бесплатниот ...
сите 14 | | | прочитана: 2332 | веќе видена

Министерството за економија вчера (13 февруари) го објави Јавниот оглас за доделување на договор за воспоставување на јавно- приватно партнерство за ...
| | прочитана: 1694 | веќе видена

По 12-ти април следува обнова на Македонија на секое поле. Инфраструктурната поврзаност ќе биде на прв план. Во наредниот период по изборите ќе бидат ...
сите 38 | | | прочитана: 1306 | веќе видена

Локални компании регистрирани за трговија на мало претежно со храна, тутун и пијалоци имаат маркети низ повеќе градови во земјава и се во рамноправна борба со ...
сите 2 | | | прочитана: 1123 | веќе видена

Претседателот на Стопанската комора на северно-западна Македонија, Неби Хоџа на новинарско прашање: Колку се реални и изводливи инвестициите во патишта од 500 ...
сите 2 | | | прочитана: 806 | веќе видена

Поддршката за пчеларите ќе продолжи како и досега, овозможени се услови со кои пчларите полесно доаѓаат до крајните потрошувачи, рече министерот за ...
сите 4 | | | прочитана: 751 | веќе видена

Овој концепт на техничка влада беше донесен за решавање на политичката криза, и сега се поставува прашањето дали е потребна ваква влада без криза. Но сепак ...
сите 3 | | | прочитана: 695 | веќе видена

Во земјава фалат 536 пожарникари, а најмногу во Скопје – 213, според законски пропишаниот минимум. Од 30 Противпожани бригади, само 4 имаат повеќе пожарникари ...
сите 17 | | | прочитана: 269 | веќе видена

next