Протестираме затоа што Заев ќе ја менува историјата во учебниците, за договарањето на заедничка историја со источниот сосед и тргувањето со историски личности. ...
сите 72 | | | прочитана: 30121 | веќе видена

„Тоа што осудениот Владо Бучковски кој го ослободи Врховен суд преговара со Бугарија е вовед во ново апокалиптично сценарио“, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, ...
сите 17 | | | прочитана: 18387 | веќе видена

ПРЕМИЕРОТ ТВРДИ ДЕКА КОМИСИИТЕ ИМААТ НАПРЕДОК Постигнат е напредок во Комисијата за историски прашања, вели премиерот Зоран Заев. Тој рече дека разговорите со ...
сите 17 | | | прочитана: 18107 | веќе видена

ПОЧИНА ЕНВЕР МАЛИЌИ Нема некој кој остана рамнодушен на веста за смртта на Енвер Малиќи. Роден е во срцето на градот – во Старата скопска чаршија. Животот го ...
| | прочитана: 5298 | веќе видена

Добро е што Заев имаше потреба да каже дека е Македонец, еве на пример сите ние останатите таква потреба немаме зошто како него немаме "путер" на глава од ...
сите 4 | | | прочитана: 4353 | веќе видена

Новиот КОВИД Центар на приватните болници се уште не почнал со работа со пациенти иако беше најавено дека ќе почне неделава. Министерството за здравство не ...
сите 24 | | | прочитана: 3888 | веќе видена

Не престанува деструктивното, мрачно и неодговорно однесување на Христијан Мицкоски кој сам се прогласи за хистеричен. Три години Мицкоски ги плаши граѓаните ...
сите 2 | | | прочитана: 3245 | веќе видена

Мило ми е, чест ми е што имам можност вечерва да бидам тука во Кавадарци. Да бидам тука со вас да дојдам, да ја споделиме нашата сакана македонска кауза, кон ...
сите 5 | | | прочитана: 2895 | веќе видена

По завршувањето на 100-те од доаѓањето на Владата ВМРО-ДПМНЕ ќе покрене прашање за доверба на Владата во Собранието. Актуелната влада беше формирана на 31 ...
сите 2 | | | прочитана: 2780 | веќе видена

Александар Блажевски од Куманово денеска беше четвртиот сведок на Јавното обвинителство во случајот „Титаник”. Рече дека ништо не знае како се финансираат ...
| | прочитана: 2089 | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ денеска прек протести низ неколку града во државата ги повтори барањата и ставовите искажани на вчерашниот протест во Скопје кој беше инициран од ...
сите 22 | | | прочитана: 2025 | веќе видена

Во периодот од 23 ноември до 29 ноември од страна на седумте инспекциски служби се извршени вкупно 4.080 контроли, по основ на почитување на здравствените ...
сите 18 | | | прочитана: 1496 | веќе видена

Зад сопствеништвото на рудникот Иловица на планината Огражден се крие бугарска компанија преку Кајманските острови. На Фејсбук страната „Здрава котлина“ пред ...
| | прочитана: 1393 | веќе видена

Во кругот на кумановската болница, во близина на инфективното одделение се подготвува теренот за поставување на модуларен ковид центар, кој ќе има капацитет за ...
сите 5 | | | прочитана: 1025 | веќе видена

Назначувањето на Владо Бучковски за преговарач со Бугарија, откако Македонија на првата меѓувладина конференција доби вето за почеток на пристапните преговори ...
сите 5 | | | прочитана: 968 | веќе видена

next