Балканот веќе не е темпирана бомба, туку симбол на пријателство, а регионалната иницијатива „Отворен Балкан“ сега ни создава можности да направиме многу и сами ...
сите 14 | | | прочитана: 13540 | веќе видена

Епидемијата не е завршена, нема простор за опуштање. Вакцинирајте се и почитувајте ги мерките, апелира директорот на Центарот за јавно здравје- Скопје, Бесим ...
сите 346 | | | прочитана: 10555 | веќе видена

Топлотниот бран која ја зафати земјава ќе ги погоди пчеларите, и ќе придонесе за послаб принос на мед. Тие оценуваат дека и онака оваа година е слаба за нив, ...
| | прочитана: 10327 | веќе видена

Во Град Скопје и поголемите општини како Куманово, Битола, Тетово, Гостивар, Аеродром и неколку други ќе биде полесно да се регистрира нова политичка партија, ...
| | прочитана: 6775 | веќе видена

За граѓаните најважно е да почувствуваат дека државата е тука за нив и дека не се оставени сами на себе, дека има кој да се грижи и да даде одговор во вакви ...
сите 18 | | | прочитана: 4816 | веќе видена

ЗА 24 ЧАСА ИМА 74 ЗАРАЗЕНИ СО КОРОНАВИРУСОТ Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа ...
| | прочитана: 4493 | веќе видена

Луѓе со углед и авторитет во својата средина, познати, со многу контакти, им помогнале на многумина сограѓани. Ова се главните причини поради кои политичките ...
сите 3 | | | прочитана: 4069 | веќе видена

Министерството за здравство информира дека деветтемина жители на Кочани кои синоќа побараа лекарска помош поради вдишување на чад, како последица од пожарот се ...
| | прочитана: 3769 | веќе видена

Авионите за гасење на пожари „ер трактори“ не смеат да полетаат, с реде топлотен бран и додека горат десетици пожари низ Македонија , зашто уште не почнале да ...
сите 7 | | | прочитана: 3551 | веќе видена

Во чест на големиот државен празник, 2 август – Ден на Републиката, делегации на СДСМ денеска ќе положат цвеќе и ќе оддадаат почит на загинатите борци на ...
сите 20 | | | прочитана: 2177 | веќе видена

Владата доцна синоќа излезе со соопштение во кое апелира до граѓаните да не се движат во шумските подрачја. „Во текот на денешниот ден (вторник, 3 август) ...
сите 8 | | | прочитана: 1810 | веќе видена

За четири години колку што СДСМ е на власт јавниот долг пораснал за 2,5 милијарди евра. Во 2017 кога доаѓаат на власт долгот бил 4,7 милијарди евра или 47, 7 ...
| | прочитана: 1621 | веќе видена

Здружението на доброволни пожарникари „Бајрам Мифтари” кое функционира во рамките на Општина Чаир, во раните утрински часови замина на помош на регионите ...
сите 3 | | | прочитана: 1566 | веќе видена

Хеликоптерите на српското Министерство за внатрешни работи, кои беа ангажирани за гаснење на пожарот во селото Дренак, Кумановско, од утрово имале 21 налет и ...
сите 11 | | | прочитана: 764 | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. ...
сите 5 | | | прочитана: 594 | веќе видена

Градоначалникот нa Куманово, Максим Димитриевски, одржа прес-конференција на која информираше за состојбата со пожарите на територијата на оваа општина. „Во ...
сите 17 | | | прочитана: 530 | веќе видена

next