Денеска е Богојавление (Водици). Овој празник е еден од најголемите христијански празници. Познато е дека се празнувал уште во вториот век од христијанската ...
сите 8 | | | прочитана: 73416 | веќе видена

Како што наближуваат изборите, сегашното раководство на ВМРО-ДПМНЕ продолжува да заговара опасни идеи за укинување или поништување на Договорот од Преспа, ...
сите 3 | | | прочитана: 16491 | веќе видена

Утрово најстудено е во Берово, -11 степени, а максимални нула се измерени во Дојран. Според УХМР, -9 е во Скопје Петровец и Крива Паланка, -8 во Демир Капија, ...
сите 49 | | | прочитана: 12919 | веќе видена

„Јас не сум достоен да му ги одврзам ремчињата од обувките Негови”. Така велел за себе свети Јован Крстител, најавувајќи ја мисијата на Исус Христос, пред да ...
сите 2 | | | прочитана: 3402 | веќе видена

Сериозна, но минлива е здравствената состојба на обвинетиот Тони Трајковски во предметот за уривањето на комплексот „Космос“, соопшти денеска неговиот адвокат ...
сите 20 | | | прочитана: 2207 | веќе видена

Никако да се намалат долговите на општините, нивните јавни претпријатија, трговските друштва кои се основани од државата, но и на министерствата и другите ...
сите 2 | | | прочитана: 2089 | веќе видена

Со различни податоци за посетеноста на Народниот театар од Битола излегоа матичната институција и Државниот завод за статистика. Според податоците од Заводот, ...
| | прочитана: 1715 | веќе видена

Дополнителната заменичка министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска на денешната прес-конференција потврди дека непознато лице во Куманово сакало да ...
| | прочитана: 1667 | веќе видена

Во Битола се одигра фантастичен натпревар, победникот меѓу Пелистер и Работнички беше решен по две продолженија. Најтрофејниот кошаркарски колектив успеа да ја ...
сите 16 | | | прочитана: 1484 | веќе видена

Основното училиште „Вук Караџиќ“ од Куманово „до даљњег“ нема да ѝ ги отстапи просториите на гимназијата „Сами Фрашери“, откако седницата на Советот на која ...
сите 2 | | | прочитана: 1204 | веќе видена

Електродистрибуција ДООЕЛ е компанија чија примарна дејност е дистрибуција на електрична енергија на територијата на целата држава. Најважната цел ни е сигурно ...
| | прочитана: 1014 | веќе видена

Иако, Фондот за пензиско осигурување се огласи во врска со ревизорскиот извештај во кој стои дека ПИОМ исплатил 4 милиони евра на починати лица, и изгубил ...
| | прочитана: 770 | веќе видена

Најголем број заболени од грип – 64 се регистрирани изминатата недела во Куманово. Од почетокот на октомври, досега, во Центарот за јавно здравје во Куманово ...
сите 5 | | | прочитана: 647 | веќе видена

На 26 Јануари