Вчера во 15,00 часот во СВР Куманово од Ургентниот центар Куманово било пријавено дека од ул.„Тодор Велков“, било донесено дете со повреди од пад. Од полициски ...
сите 8 | | | прочитана: 13654 | веќе видена

Утрово е најстудено во Берово, -6 степени, а максимални четири се измерени во Дојран. Според УХМР, -5 е во Лазарополе и Маврово, -4 во Скопје Петровец, -3 во ...
сите 38 | | | прочитана: 6907 | веќе видена

Во повеќе градови ширум македонија во текот на вчерашниот ден биле најдени лица кои поседувале дрога и психотропни супстанци. Ноќеска во 2 часот по полноќ ...
сите 12 | | | прочитана: 4613 | веќе видена

Вчера во 11.40 часот било пријавено дека на крстосница од улиците „Христијан Тодоровски Карпош“ и „Киро Фетак“ во Куманово патничко возило „шкода фабија“, со ...
сите 3 | | | прочитана: 4419 | веќе видена

Синоќа на автопатот Скопје – Куманово, поточно кај клучка Куманово, приведен бил Х.К.(21) од селото Рашче, скопско, затоа што во камионот што го управувал, ...
сите 14 | | | прочитана: 3671 | веќе видена

Денес се празнува Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите.Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка ...
сите 5 | | | прочитана: 3315 | веќе видена

Усвоена е одлуката за одобрување средства од Буџетот на Министерството за образование и наука за 2020 година, наменети за субвенционирање на бесплатниот ...
сите 14 | | | прочитана: 2425 | веќе видена

Како и секогаш на почетокот на годината АМС подели нови 10 милиони евра од државата на спортските федерации, клубови и спортисти. Најмногу пари завршија во ...
сите 4 | | | прочитана: 1304 | веќе видена

Министерството за економија вчера (13 февруари) го објави Јавниот оглас за доделување на договор за воспоставување на јавно- приватно партнерство за ...
| | прочитана: 1200 | веќе видена

НОВА, во продолженија ги објавува записите на новинарката Менче Атанасова Точи, кои се дел од публикација „Македонија од Букурешт до Преспа – Сведоштва на едно ...
| | прочитана: 930 | веќе видена

Поддршката за пчеларите ќе продолжи како и досега, овозможени се услови со кои пчларите полесно доаѓаат до крајните потрошувачи, рече министерот за ...
сите 3 | | | прочитана: 800 | веќе видена

Новинарот и уредник на „Инфомакс“, Александар Митовски во текст објавен на порталот ја опишува прес-коференцијата која денеска ја одржа лидерот на СДСМ Зоран ...
сите 2 | | | прочитана: 385 | веќе видена

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез ...
сите 2 | | | прочитана: 371 | веќе видена

Над 150 работодавачи и скоро двесте млади лица од Куманово, лани биле вклучени во мерката практиканство од Оперативниот план за активни програми и мерки за ...
| | прочитана: 312 | веќе видена

90 грама кокаин кои пред 17 дена се фатени во пакетите од посета во затворот Идризово биле наменети за припадниците на кумановската група кои се осудени на ...
сите 9 | | | прочитана: 151 | веќе видена

Од предметите за Изгрев (за злоупотреби струшкиот хотел), Метaстаза (за инвалидските пензии) и Шпион (за оддавање на информации на странски разузанавачи) до ...
| | веќе видена

Анка Стоилковска е автор со автохтон цртачки и графички јазик и ликовна естетика, изградени со внатрешна енергија и чувство што не обврзува со почит. Нејзините ...
| | веќе видена

next